WZORZEC FCI
RHODESIAN RIDGEBACK
FCI nr 146 /02.04.1997/
Kraj pochodzenia:
Afryka Południowa. Wzorzec dostarczony przez Związek Kynologiczny Południowej Afryki i Kennel Club Zimbabwe.
Użytkowanie:
W wielu regionach świata Rhodesian Ridgeback jest jeszcze używany jako pies myśliwski. Przede wszystkim jednak jest ceniony jako pies stróżujący i przyjaciel rodziny.
Klasyfikacja FCI:
Grupa 6 Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne. Sekcja 3: rasy pokrewne.
Nie podlega próbom pracy.
Wygląd ogólny:
Rhodesian Ridgeback jest psem harmonijnie zbudowanym, mocnym, muskularnym, zręcznym i aktywnym, o harmonijnej sylwetce, bardzo wytrzymałym i szybkim. Główny akcent w jego wyglądzie położony jest na zręczność i elegancję, budowa powinna być zdrowa, bez jakichkolwiek oznak ciężkości. Charakterystyczną cechą rasy jest pręga grzbietowa utworzona przez włos rosnący w przeciwnym kierunku niż pozostała część okrywy włosowej. Pręga ta - ridge - stanowi wyróżnik rasy. Jest ona wyraźna i symetryczna, zwęża się w kierunku zadu. Powinna zaczynać się tuż za łopatkami i ciągnąć się aż do guzów biodrowych. W jej obrębie muszą znajdować się dwie korony, identyczne i symetrycznie położone, których tylna krawędź nie powinna wychodzić poza 1/3 długości całej pręgi. Dobra przeciętna szerokość pręgi to 5 cm.
Zachowanie / charakter:
Pies dumny, inteligentny. Zachowuje się z rezerwą wobec obcych, ale nie jest agresywny ani lękliwy.
Głowa, mózgoczaszka:
Czaszka: powinna być długa (szerokość czaszki między uszami i odległość od guza potylicznego do stopu i od stopu do wierzchołka nosa są jednakowe). Płaska, szeroka między uszami. Kiedy pies jest spokojny, na głowie nie widać zmarszczek.
Stop: powinien być wyraźnie, ale nie przesadnie zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos: czarny lub brązowy. Jeżeli oczy są ciemne, nos musi być czarny, jeśli oczy są bursztynowe - musi być brązowy.
Kufa: długa, głęboka i mocna.
Wargi: linia warg jest wyraźnie zaznaczona, wargi dobrze przylegają do szczęk.
Szczęki / uzębienie: szczęki mocne, idealny zgryz nożycowy, uzębienie pełne, siekacze górne ściśle zachodzą na siekacze dolne; siekacze osadzone prostopadle do szczęk. Zęby dobrze rozwinięte – w szczególności kły.
Policzki: dobrze rzeźbione.
Oczy: umiarkowanie rozstawione, okrągłe, błyszczące i żywe, o inteligentnym wyrazie. Ich kolor harmonizuje z umaszczeniem.
Uszy: osadzone dość wysoko, średniej wielkości, dość szerokie u nasady. Stopniowo zwężają się, a ich koniec jest lekko zaokrąglony. Noszone płasko przy głowie.
Szyja:
dość długa, mocna, bez podgardla.
Tułów:
Grzbiet: mocny.
Lędźwie: mocne, muskularne i lekko wysklepione.
Klatka piersiowa: niezbyt szeroka, ale głęboka i pojemna. Jej dolna linia sięga do łokci.
Przedpiersie: uwydatnione.
Żebra: umiarkowanie wysklepione, nigdy beczkowate.
Ogon: mocny u nasady, zwężający się ku końcowi, nie gruby, średniej długości. Nie powinien być osadzony ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Noszony lekko zagięty ku górze, ale nigdy nie zakręcony.
Kończyny:
Kończyny przednie: idealnie proste, mocne, o mocnym kośćcu. Łokcie przylegają do klatki piersiowej. Widziane z profilu są szersze niż widziane z przodu. Śródręcza mocne, lekko pochyłe.
Łopatki:
Ukośne, wyraźne i umięśnione, zdradzające szybkość.
Łapy:
Zwarte zaokrąglone o wysklepionych palcach i mocnych elastycznych opuszkach. Łapy chronione są włosem rosnącym między palcami i opuszkami.
Kończyny tylne:
Mięśnie dobrze rzeźbione i wyraźnie zarysowane; stawy kolanowe dobrze kątowane, stawy skokowe mocne, śródstopia dość krótkie.
Chód:
W ruchu kończyny prowadzone są równolegle, chód swobodny i energiczny.
Okrywa włosowa:
Włos: krótki, gęsty, o gładkim, błyszczącym wyglądzie, ale nigdy wełnisty ani jedwabisty.
Umaszczenie: od jasno pszenicznego do czerwono-pszenicznego. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na przedpiersiu i palcach, ale nadmierna ilość bieli na przedpiersiu, na brzuchu i na łapach wyżej niż palce, stanowi wadę. Ciemna kufa i uszy są dopuszczalne. Jakiekolwiek czarne włosy rozsiane na tułowiu i łapach są zdecydowanie niepożądane.
Wzrost i waga:
Pożądana wysokość w kłębie: psy: 63 - 69 cm (25 - 27 cali), suki: 61 - 66 cm (24 - 26 cali);
Pożądana waga: psy: 36,5 kg (80 funtów angielskich), suki: 32 kg (70 funtów angielskich).
Wady:
Wszelkie odchylenia od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady obniżające ocenę w zależności od stopnia ich nasilenia.
Uwaga:
Samce muszą mieć dwa prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.